България ще впише 1 януари 2025 година като целева дата за приемане на еврото в официален документ, става ясно от публикувания проект на правителствения сайт strategy.bg.
Промените се правят в постановлението на Министерския съвет за създаване на координационен съвет за подготовка на ни за членство в еврозоната, а срокът за изпращане на становища изтече снощи.
Изпуснатата дата
Страната ни изпусна предишната целева дата за въвеждането на еврото у нас - 1 януари 2024 година, след като служебното правителство не подаде доклад за изпълнението на критериите за членство в еврозоната през февруари, припомня БНР.
Още: Стоян Панчев: Приемането ни в еврозоната ще генерира повече инфлация
Официалният довод бе, че не са изпълнени необходимите законови промени, което бе продиктувано от политическата криза тогава. Въпреки че голяма част от необходимите текстове бяха внесени в парламента, липсата на съгласие между политическите сили доведе до забавянето им и разпускането на предишното Народно събрание без краен резултат по тези текстове.
Ударно приемане на закони
Настоящият парламент обаче ударно приема ключови закони, които трябва да бъдат готови до въвеждането на еврото. През седмицата Европейската централна банка даде позитивна оценка и на новия закон за БНБ с технически препоръки, които ще бъдат обсъдени с Министерството на финансите преди финалните текстове да бъдат предложени за гласуване от правителството и след това от депутатите. Законът трябва да влезе в сила в момента, когато станем страна – членка на еврозоната.
Още: Ще има ли такси за обмен на левове в евро като влезем в еврозоната
Датата 1 януари 2025 година е посочена като целева за присъединяването ни към еврозоната в програмата за управление на правителството за периода юни 2023 - декември 2024 година.
Ще поскъпне ли животът
Припомняме още, че през август тази година експерти изчислиха колко ще поскъпне животът с въвеждането на еврото. Ефектите върху общата инфлация при приемането на еврото – ценовото ниво, са ограничени и са в порядъка на 0,2-0,3%. Всяка икономика има инфлация, това са допълнителни ефекти от въвеждане на еврото, те са еднократни. Това каза тогава доц. Пламен Ненов, който работи в Норвежката централна банка. По думите му в страните от Прибалтика, както и в Словения и Словакия средната стойност показва сравнително равномерна инфлация преди и след присъединяване към еврозоната. "Наблюдава се еднократно увеличение на цените при услугите, но то е сравнително малко. При приемането на еврото има и еднократно повишени на ресторантьорските услуги, но ефектът е еднократен. Самият ефект върху общата инфлация е пренебрежимо малък”, увери Ненов.
Още: Противниците на еврото държат десетки хиляди евро във влогове